Pinterest Sosyal Medya Teknoloji

Sosyal medyayı 2013'te neler bekliyor?

sosyal_medya_2013

Teknolojiden ve teknolojik yeniliklerden hoşlananlar için 2013 ilgi çekici bir yıl olacağa benziyor. 2013 yılında Marissa Mayer’ın Yahoo’daki mevcut durumu koruyup koruyamayacağını ya da internet devleri Myspace ve Digg’in ne gibi yeniliklere imza atacağını göreceğiz.
Bu yıl herkes Square kullanmaya başlayacak mı? Motion Leap’in getirdiği yenilik bilgisayarla olan ilişkimizi ne kadar etkileyecek?
Kimler gözden düşerken, kimler yenilikleriyle gözlerimizi kamaştıracak?

İşte bütün bu soruların cevabı yeni yılın başlangıcı ile birlikte Apple, Google ve Facebook dışında kalan 10 önemli teknoloji şirketinin girişimlerinde gizli.

Tumblr
Sosyal ağlar içinde yenilikçi girişimleriyle dikkat çeken ve özellikle genç kullanıcıların rağbet ettiği Tumblr, 2013 için hazır. Şirket yakın zamanda ABD’deki en iyi 10 web sitesinden biri haline gelirken, 26 yaşındaki kurucusu David Karp, Forbes dergisinin 30. baskısının kapağını süsledi. Tumblr’ın geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiği 13 milyon dolarlık geliri bu yıl 100 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor.

Leap Motion
Leap Motion, geçtiğimiz yıl YouTube videolarındaki hareket sensörü kontrolü ile sektörün dikkatini üzerine çekmeyi başarmıştı. Araştırma-geliştirme çalışmalarına devam ederken, açıklamada bulunan Leap, 30 bin dolarlık bir bütçe çerçevesinde Asus ile anlaşmaya vardıklarını ve beraber çalışacaklarını duyurdu.

Instagram
Geçtiğimiz yıl 715 milyon dolar karşılığında Facebook’a satılan Instagram’da olacak değişiklikler merakla bekleniyor. Instagram, şimdilik herhangi bir yeniliğe gitmeyeceğini açıklarken, Facebook’un yakın zamanda kar marjını artırmak için atılım yapacağı öngörülüyor. Bu duruma ilişkin ilk sinyaller, Instagram’ın kullanıcıların fotoğraflarını Instagram uygulamasının reklamı için kullanabileceklerini açıklamasının ardından, söz konusu bu yenilikten aniden vazgeçildiği Aralık ayında geldi.

Yahoo
2012 yılının ilk yarısında Yahoo’nun durumu pek iç açıcı değildi. Marissa Mayer ise geçtiğimiz Temmuz ayında CEO olarak yönetim kuruluna girdi. Mayer , çalışanlara ücretsiz yemek verirken, kurumun e-posta hizmetlerini ve fotoğraf paylaşım hizmeti Flickr’i yeniden düzenledi. Şirketin kazancı yıl boyunca dalgalı seyretti ancak yılın üçüncü çeyreğinde yükşelişe geçen Yahoo, dördüncü çeyrekte bu yükselişi devam ettirdi. Şimdilerde akıllardaki soru Mayer’in bu iyileşmeyi devam ettirip ettiremeyeceği.

Foursquare
Konum tabanlı sosyal ağ, 2012 yılında yavaşlama belirtileri göstermeye başlarken, maddi olarak dar boğaza girmişti. Ancak, Foursquare’ın sadık kullanıcıları ve önemli konum verileri onu değerli kılmaya devam etti. Öte yandan, Apple’in aralık ayında uygulamayı kullanmaya başlaması, özellikle harita yazılımı için Foursquare’ı satın alacağı yönünde dedikodular çıkmasına neden oldu. Foursquare satılacak olsa dahi bu yıl için gelir kazandıracağa benziyor. Foursquare’ın yeni hizmet koşulları gereği, tüm kullanıcıların ad ve soyadlarını kullanmaları gerekirken, iş sahipleri daha fazla veriye erişme imkanına sahip. Şüphesiz, bu yıl şirket için batma ya da çıkma zamanı olacak.

Twitter
Ekim 2011 itibariyle Twitter 100 milyonu aşkın aktif kullanıcıya sahipti. Bu rakam aralık ayı ile 200 milyona ulaştı. 200 milyon kullanıcının %70’i Amerika Birleşik Devletleri dışında yaşıyor. Greencrest Capital’ın kıdemli analisti Max Wolff, Bloomberg’e yaptığı açıklamada Twitter’in 2014 yılında halka arz edilmesi halinde 11 milyar dolar değer kazanacağını belirtti. Öte yandan Wolff, şirketin bu rakama ulaşmak zorunda olduğunu söyledi. Bakalım Twitter bunu başarabilecek mi?

Square
Square, geçen sene kullanıcılarına iPadler, akıllı telefon ve Android telefonlar üzerinden kredi kartı ile ödeme kolaylığı sağladı. Square ayrıca Starbucks ile 25 milyon dolarlık bir ortaklığa imza attı. 2013’ün ilk haftasında Starbucks, Square mobil kart okuyucularını 10 dolara satmaya başladığını duyurdu.

Pinterest
Fotoğraf ve link paylaşım sitesi Pinterest 23 milyon kullanıcısı ile adeta sosyal medya dünyasının sevgilisi haline geldi. Mayıs ayında, Palo Alto’nun Japon online perakendeci Rakuten şirketinden aldığı 100 milyon dolarlık miktar şirketin değerini yaklaşık 1.5 milyar dolara çıkardı. Uzmanlar popülaritesini korumak için mücadele eden Pinterest’in önünde iki seçenek olduğunu belirtiyor. Bunlardan ilki şirketin halka arza edilmesi ya da Pinterest’in sektörde azimli başka bir şirkete satılması.

Viddy
Video paylaşımı için Twitter veya Instagram olarak bilinen Viddy iki yıl önce piyasaya sürülmesinden bu yana 40 milyondan fazla kullanıcı topladı, ve geçen ay Android için de uygulama başlattı. Kullanıcılar mobil cihazlarda kısa videolar çekerek, takipçilerinin beğenilerine sunuyorlar. Viddy için çekilen videolar 15 saniye veya daha kısa olmalıdır. Justin Bieber, Rihanna ve Britney Spears Viddy hesabına sahip ünlüler arasında yer alıyor ve işletmeler Viddy kendi markalarını tanıtmak için kullanıyorlar.

Myspace ve Digg
İnternetin bu eski yıldızı etkili bir dönüş yapmak için çabalıyorlar. Myspace ve Digg geçen yıla yeniden düzenledikleri siteler ile başlamışlardı. Bu çaba blog dünyasında olumlu karşılanırken, sadık kullanıcılar siteleri birinciliğe taşıdı. 2013 yılında Myspace’in sanatçılara yönelik stratejisinin işe yarayıp yaramadığını da göreceğiz.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Medya Uzmanı - Blogger

Yorum Yaz