Dijital Pazarlama Dijital Reklam İnternet

Türkiye Sanal Alışverişe En Çok Zaman Harcayan İkinci Ülke

Türkiye’de henüz internet üzerinden alışverişler istenilen seviyeye ulaşmadı. Ancak bu hiç ilgilenmediğimiz anlamına gelmiyor.

PayPal, zaman, para ve teknoloji ilişkisine odaklanan ilginç bir araştırmaya imza attı. Türkiye, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, İsrail, İtalya, Japonya, Rusya, Singapur, İspanya, İngiltere ve ABD’de yapılan araştırma, teknolojinin insanların gündelik hayatlarına, alışveriş alışkanlıklarına ve ekonomiye nasıl etki ettiğini ve bunun ülkeden ülkeye nasıl değiştiğini gözler önüne seriyor.
Türkiye Sanal Alışverişe En Çok Zaman Harcayan İkinci Ülke

PayPal’ın, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 15 ülkede yaptığı araştırmasına göre Çinlilerden sonra online alışverişe en çok zaman ayıran ülkeyiz…

Bilgi Çağı’nda yayınlanan araştırma ilginç bilgiler içeriyor. PayPal adına, İngiliz araştırma şirketi Reputation Leaders tarafından gerçekleştirilen araştırma, PayPal’ın en büyük 15 pazarında yapılan anketle gerçekleştirildi. Ankete yaşları 18 ila 64 arasında değişen 15 bin 105 kişi katıldı.

Araştırmaya katılanlara yöneltilen bir soru “Geleneksel ve online alışverişe haftada ortalama kaç dakika ayırıyorsunuz?” idi. Tablo gösteriyor ki, insanlar hala ‘geleneksel’ alışverişe daha fazla zaman, haftada 291 saat; buna karşılık online alışverişe 202 saat ayırıyor. Yüz yüze alışverişe en çok vakit harcayan ülkelerden biri de 387 saatle Türkiye. Bizim önümüzde 389 saatle İspanya var; ardımızdaysa 378 saatle Çin. Geleneksel alışverişe en az zaman ayıran ülkeyse, haftada sadece 20 saatle ABD…

Ortak kaygı: Online dolandırıcılık

Öte yandan hala birçok kişi online alışveriş yaparken kaygılanıyor. Sebepler muhtelif. Elbette herkesin en büyük ortak tasası dolandırıcılık. Dünya ortalaması yüzde 62 iken, dolandırılmaktan en çok korkan iki millet yüzde 70 ile Singapurlular ve Brezilyalılar. Türkiye de yüzde 68 ile üçüncü sırada.

Online alışverişle ilgili diğer endişelerimiz ise şöyle sıralanıyor: Satın alınanların kalitesiz olması (yüzde 60), yanlış ürünlerin gelmesi (yüzde 50), teslimat sırasında evde olmamak (yüzde 42), hesap bilgilerinin yanlış kişilerin eline geçmesi (yüzde 37) ve satın alınan ürünlerin iadesi durumunda çıkacak masraflar (yüzde 34).

Yurtdışındaki sitelerden online alışveriş yapan Türklerin en ciddi korkusu bir sahtekarlığa kurban gitmek; ‘People Economy’ anketine Türkiye’den katılanların yüzde 55’i bu yanıtı veriyor. Yine yüzde 50’lik bir kesim satın aldığı ürünlerin gelmemesinden endişe ediyor ve yüzde 45’i ürünlerin kalitesinden emin olamıyor. Bir de “Kendi ülkemden alışveriş yapmayı tercih ediyorum” diyenler var; ki bunlar da Türkiye’deki alışverişçilerin yüzde 33’üne tekabül ediyor.

Hesap bilgilerim çalınır mı?

Online ödeme yaparken insanları en çok kaygılandıransa, hesap bilgilerinin çalınma ihtimali. Dünya genelinde insanların yüzde 57’si verilerinin başkalarının eline geçmesinden korktuklarını söylerken, Türkiye yüzde 69 ile bu listenin başında geliyor; bizi yüzde 68’le Singapur ve yüzde 66’yla Japonya takip ediyor. Hesap bilgileri konusunda en rahat olanlar ise İngilizler (yüzde 49), ABD’liler (yüzde 46) ve İtalyanlar (yüzde 44).

Yine online ödeme esnasında Türklerin en çok canını sıkan şeyler, her ödemede tüm kart bilgilerini yeniden girme zorunluluğu (yüzde 41) ve işlemin ortasındayken, zaman aşımından ötürü sayfanın kapanması (yüzde 31). “Siteyi hiç kullanmayacağımdan emin olduğum halde kayıt yapmak” ve “İşlemi tamamlarken, son sayfada ek vergiler veya ‘gizli’ masraflarla karşılaşmak”tan Türklerin yüzde 29’u şikayetçi. Şifre ve pin kodlarını ezberlemek ise Türklerin yüzde 24’ünü zorluyor.

Var olan online ödeme sistemlerinin yeterince basit olduğun düşünüyor musunuz yoksa daha basit hale getirilebilecekleri fikrinde misiniz?” Dünya nüfusunun çoğunluğu, yüzde 78’i, online ödeme yapmanın yeterince kolay olduğu kanısında. İngilizler yüzde 87’yle listenin başını çekerken, Türkiye yüzde 73 ile 12. sırada.

Can sıkan durumlar…

Online ödeme yaparken en çok neden rahatsız oluyorsunuz?” sorusu yöneltilenlerden, “Para çekmek veya üzerimde para taşımak” ile “Ödememi alacak birini beklemek” arasında seçim yapmaları istendi. Brezilyalıların yüzde 48’i “Ödememi alacak birini beklemek” yanıtını veriyor. Almanların yüzde 41’iyse para çekmek veya para taşımak zorunda kalmaktan şikayetçi. Bu konuda Türklerin yüzde 23’ü Almanlar, yüzde 27’siyse Brezilyalılar gibi düşünüyor.

Nasıl ödeme yapacağınızı düşünmediğiniz bir dünyanın en iyi tarafı ne olurdu?” sorusuna verilen cevaplardan çıkan sonuç, insanların en çok ödeme yapmak için sıra beklemekten sıkıldıklarını gösteriyor. Dünya genelinde yüzde 56’lık bir kesim “Kuyruğa girmemek” yanıtını verirken, buna en çok sevinecek olan ülkeler Brezilya (yüzde 74), Singapur (yüzde 73) ve Çin (yüzde 72).

“Cüzdan taşımak zorunda kalmamak” genel nüfusun yüzde 30’unu, “Otomat, ekran ve bilet makinelerini kullanmak zorunda kalmamak” ise yüzde 24’ünü sevindirirdi. Türkiye de istisna oluşturmuyor. Yüzde 56’ımız “Nasıl ödeme yapacağımızı düşünmediğimiz bir dünyanın en güzel tarafı”nın sıraya girme zorunluluğunun ortadan kalkması, yüzde 50’miz cüzdanlardan, yüzde 31’imiz ise makinelerden kurtulmak olduğunu düşünüyor.

Mobil ödeme gelişmekte olan ülkelerde daha yaygın

Araştırma, online ödeme yaparken, gelişmekte olan ülkeler, gelişmiş ülkelere oranla daha çok mobil cihaz kullandıklarını ortaya koyuyor. Örneğin İsraillilerin yüzde 60’ı “Mobil cihazlarla online işlem yapmıyorum” derken, bu oran Çin’de sadece yüzde 10; Türkiye’deyse yüzde 40.

Mobil cihazlarla ödeme yapmanın basitleştirilmesi gerektiğini düşünenlerin sayısı çok fazla değil, oran dünya genelinde yüzde 20’ye tekabül ediyor. Bu listenin başında yüzde 30 ile Brezilyalılar geliyor; Türkiye ise yüzde 21 ile ortalarda yer alıyor.

Ne var ki iş restoranlarda hesabı bölüşmeye gelince, bunun daha basit yollarının olması gerektiğini savunanların oranı daha fazla. Singapurlular (yüzde 42), Çinliler (yüzde 41) ve Avustralyalılar (yüzde 41) bunun için yeni yöntemler arayanlar arasında ilk üçte.

Peki teknoloji hayatımızda nasıl bir rol oynamalı? “Engelleri ortadan kaldırmalı, hayatı kolaylaştırmalı ve her şeyi birbirine bağlamalı.” Ankete katılanların çoğu, yüzde 35’i bu fikirdeyken, Türklerin de yüzde 36’sı aynı kanıda. “Yaptığımız her şeyin kayıt altına alınmasını sağlamalı, güvenliği artırmalı” diyen Türklerin oranı yüzde 24, teknolojinin her şeyi hızlandırmasını umanların oranı yüzde 18, seçenek ve fırsatları artırmasını isteyenlerin oranı da yüzde 17.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Medya Uzmanı - Blogger

Yorum Yaz