Dijital Medya Dijital Pazarlama Dijital Reklam

Türkiye’de kobilerin dijitalleşme istatistikleri: İşletmelerde dijitalleşme süreci

Türkiye’de kobilerin dijitalleşme istatistikleri birçok işletme için çok büyük önem kazandı. Yeni yeni dijitale adım atacak işletmeler için bu rakamlar cesaretlendirici olabiliyor. İşte size son rakamlar…

Dijital KOBİ’ler yüzde 10 arttı – 

KOBİ’lerin dijitalleşmesini sağlamak amacıyla iletişim operatörü Vodafone’un çalışmaları TÜSİAD işbirliği ile devam ediyor.

Hürriyet ve Chip Online’ın haberlerine göre işbirliğinin açıklandığı toplantıda KOBİ’lerin dijitalleşme endekslerinin hesaplandığı ‘Yarına hazırım’ raporu da açıklandı. Bu rapora göre Temmuz 2014’ten bugüne kadar 41 bin KOBİ ‘Yarına Hazırım Platformu’ndan faydalandı ve Türkiye’nin dijitalleşme endeksi yüzde 10 artarak, yüzde 48’den yüzde 53’e çıkarıldı.

dijital-kobi

Vodafone’dan dijital dönüşüm danışmanlığı alan işletmelerin ‘Dijitalleşme Endeksi’nin ise yüzde 58’den yüzde 78’e çıktığını ifade eden Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Aksoy, “Türkiye ekonomisinin yaklaşık yüzde 95’ini KOBİ’ler oluşturuyor. Gelecekteki olası değişiklikler karşısında ayakta kalmalarını sağlamak için KOBİ’leri daha verimli hale getirmek son derece önemli“ dedi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Yedek Üyesi ve Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon Çalışma Grubu Başkanı Erol Bilecik ise “Türkiye’nin uluslararası rekabet endekslerinde anlamlı bir sıçrama yapabilmesi için bilime, inovasyona ve dijitalleşmeye daha fazla yatırım yapmamız gerekiyor. Ancak veriler bize gösteriyor ki bu alanlarda henüz öncü konumda değiliz. Özellikle KOBİ ölçeğindeki firmalarımızın daha kat etmesi gereken uzunca bir yol var” diye konuştu.

Şirketlerin %40’ı ortalama dijitalleşme skorunun üzerinde

Vodafone Türkiye Kurumsal İş Birimi tarafından hazırlanan Yarına Hazırım Raporu’nda, Türkiye’deki işletmelerin geleceğe hazır olmasının önemine değinilerek dijitalleşme yolunda hazırlık seviyelerine göz atılıyor. Dijitalleşme ve teknoloji kullanımının bir yolculuk şeklinde tasarlandığı raporda sözü geçen Yarına Hazırım Platformu, işletmelere dijitalleşmeyi hayata geçirmeleri için ihtiyaçlarına uygun yol haritası oluşturma konusunda ilham vermeyi amaçlıyor.

Türkiye’de kobilerin dijitalleşme istatistikleri

Yarına Hazırım Platformu kurulduğu günden bugüne 2 milyon defa ziyaret edildi. 81 il ve 37 farklı sektörden 22 bin işletmenin doldurduğu Dijitalleşme Endeksi uygulamasının sonuçlarına göre;

  • Türkiye’nin ortalama dijitalleşme skoru %53 olurken, en büyük şehirlerin skorları %50 ile %62 arasında değişiklik gösteriyor.
  •  Türkiye’deki şirketlerin %80’ini barındıran 12 büyük şehirden sadece 6’sı Türkiye ortalamasının üzerinde.
  • En büyük 12 şehirden 7’sinde şirketlerin %70’inden fazlasının dijitalleşme skoru 70’ten düşük.
  • En büyük sektörlerden sadece 7’si Türkiye ortalamasının üzerinde.
  • Toplam şirket sayısının %39’una karşılık gelen ve dijitalleşme seviyeleri çok düşük olan inşaat, gıda, tekstil ve perakende gibi nispeten daha büyük sektörlerde önemli fırsatlar söz konusu.
  • Toplamda, tüm şirketlerin sadece %40’ı ortalama dijitalleşme skorunun üzerinde.
  • Tüm işletmeler arasında çalışan sayısı 10’dan az olan şirketler 49 ile en düşük ortalama dijitalleşme skoruna sahipken, 250 ve üzeri çalışanları olan şirketler 68 ile en yüksek ortalama skora sahip.
  • Bütün firmaların %95’ini teşkil eden ve çalışan sayısı 100’den az olan KOBİ’lerin ortalama dijitalleşme skoru ise %53 ve bu açıdan önemli bir fırsat sunuyor.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz