Dijital Pazarlama Dijital Reklam İnternet Teknoloji Yazılım

Veri merkezi pazarının yükselen oyuncusu Türkiye – Zenium Technology Partners Türkiye'de

Bilgisayar sistemleri ile telekomünikasyon ve veri ambarı sistemleri gibi ek sistemleri barındıran tesislere Veri Merkezi (Data Center) denir. Sunucu odası veya sistem odası olarak da adlandırılan bu tesisler işletmelere ait sunucu ve veri ambarlarının bulunduğu alanlardır. Veri merkezleri genel olarak iki kategoriye ayrılır: özel veri merkezleri ve internet veri merkezleri. Özel veri merkezleri sadece bir kuruluş tarafından kendi hizmetlerinde kullanılır. İnternet veri merkezleri ise üçüncü şahıslara hizmet verir.

İngiltere merkezli Zenium Technology Partners, Türkiye’deki ilk veri merkezi yatırımı için çalışmalara başladı. Merkez, toplam 12 bin metrekarelik kapasitesiyle Türkiye’de faaliyete girmiş en büyük veri merkezi olacak.3 ana binadan oluşacak ve Tier III+ seviyesinde hizmet sunacak olan İstanbul One’ın ilk müşterisi ve iş ortağı KoçSistem olacak. Eylül 2014’te veri merkezi içinde kiraladığı alana altyapısını kuracak olan KoçSistem, Ocak 2015 itibariyle tam kapasite hizmet sunmaya başlayacak.

Veri merkezi pazarının yükselen oyuncusu Türkiye

12 bin metrekare büyüklüğüyle Türkiye’nin en büyük veri merkezi olacak İstanbul One için çalışmalar başladı. Merkezin 2015’te faaliyete girmesi planlanıyor. 

Konu hakkında açıklama yapan Zenium Technology Partners Ticari Direktörü Julian King; “Türkiye, veri merkezi pazarının yükselen oyuncusu… Pazarın önemli oyuncularından KoçSistem ile uzun soluklu bir iş ortağı gerçekleştirerek Türkiye pazarına girmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” diyor. Istanbul One projesinin bölgede planladıkları yatırımların ilk adımı olduğuna dikkat çeken King sözlerini şu şekilde sürdürüyor:

“Zenium olarak veri merkezi yatırımlarında uzman ve deneyimli bir ekibe sahibiz. İşte bu uluslararası deneyimi Türkiye’ye getirmeyi hedefliyoruz. Genç nüfusu ve gelişen ekonomisiyle bizim için doğru bir seçim olan Türkiye, aynı zamanda bilişim teknolojilerine her geçen gün daha çok bütçe ayırıyor. Burada İstanbul One ile gündeme getireceğimiz ‘toptan satış’ kavramıyla veri merkezi pazarının dinamiklerini de değiştireceğimize inanıyoruz.”

Koç Sistem’de Veri Merkezi Pazarı:

​​Bilgi teknolojileri sektörünün lider oyuncularından biri olan KoçSistem, kurumsal varlığını “gücümüz, hayal gücünüz” söylemi ile özetliyor. ​Özgün teknoloji çözümleri ve dışkaynak hizmetleriyle, müşterilerinin sürdürülebilir büyüme hedeflerini “fark yaratma” stratejisi ile gerçekleştiriyor.

Sektöre ilham veren rekabetçi projelerini küresel arenaya taşıyor.
Bilgi teknolojileri sektörünün öncü ve lider şirketi KoçSistem, fark yaratma ve rekabetçi projeler üretme kabiliyetiyle, çift haneli büyüme ivmesini sürdürüyor. Şirket, son 5 yıldır, ortalama %25 büyümeye devam ediyor.
Türkiye’de, KoçSistem’in de yer aldığı bilgi teknolojileri pazarı 2011’de %9,2 ‘lik büyüme ile 9,5 milyar ABD doları seviyesine çıktı. KoçSistem ise, sektorün çok üzerinde, %25 büyüme kaydetti. İnterpromedya Bilişim 500 araştırmasına göre KoçSistem, “Son 3 Yılda En İyi Performans Gösteren Bilişim Şirketleri’’ arasında üst sıralarda yer alıyor. Şirket IDC’nin “Turkey IT Services Market 2010’’ araştırmasına göre %9,3’lük pay ile hizmet pazarında 2’nci sırada bulunuyor.
KoçSistem, küresel arenadaki yolculuğunda karşısına çıkan fırsatları etkili bir biçimde değerlendirmeye devam ediyor. İngiltere ve Almanya başta olmak üzere Avrupa pazarlarında, sayısal yayıncılık ürünü Pixage ve uzaktan yönetim ürünü Sitelink gibi kendi geliştirdiği yazılım ve çözümleriyle başarılı bir yol çiziyor. Azerbaycan, Irak, Suriye ve Körfez ülkelerindeyse veri merkezi ağırlıklı çözüm ve hizmetlere odaklanıyor.
Veri merkezi deneyimini kurumsal bulut bilişim pazarı liderliğiyle pekiştiren  KoçSistem, veri merkezine yaptığı yatırımlar ile %30 kapasite artışı gerçekleştirdi. İstanbul Veri Merkezi’nde kurulan ve son teknolojileri barındıran soğutma sistemiyle verimliliği üst seviyelere çıkararak önemli oranda enerji tasarrufu sağladı.
KoçSistem, veri merkezi hizmetlerindeki bilinirliği ve güçlü konumunu, bulut bilişim hizmetlerinde de sürdürüyor  ve bu alanda uluslararası şirketlerle rekabet ediyor. 2011 yılında veri merkezine 4 milyon TL tutarında yatırım yapan KoçSistem, Türkiye’de kurumsal bulut bilişim pazarına yön veriyor.
Geleceği öngören, yenilikçi çözümler 
Ar-Ge Merkezi Sertifikası’nı 2011 yılında teslim alan KoçSistem, 100’ü aşkın Ar-Ge personeliyle araştırma, geliştirme ve yenilik çalışmalarına devam ediyor.
KoçSistem’in geliştirdiği ilk sayısal yayın platformu ürünü olan Pixage, binden fazla Arçelik ve Beko bayisinde kullanılıyor. İ​ngiltere Premier Ligi’nde ise 22 kulübün standında kurulum tamamlanırken, sekiz yeni kulüp ile bu sayının 2012’de 30’a çıkması hedefleniyor. Galatasaray Türk Telekom Arena ve Fenerbahçe Uluslararası Spor Kompleksi – Ülker Sports Arena’da da kullanılan Pixage teknolojisi ile KoçSistem Türkiye’de ilk, Avrupa’da ise sayılı spor arenası yayın platformunun kurulumuna imza attı.
KoçSistem AB Komisyonu tarafından Future Internet PPP programındaki 8 projeden biri olan “Flnest’’te, Arçelik ile birlikte Türkiye’yi temsil ediyor. Proje tedarik zinciri ve taşımacılık sektörünün yeniden yapılandırılmasına hizmet ediyor.
Geleceğe değer katan kadro AonHewitt “En iyi İş Yerleri Araştırması’’nda 4’üncü sırada yer alan KoçSistem, 2011’de 100 yeni mezuna iş olanağı yarattı, genel toplamda ise insan kaynağını yaklaşık %40 oranında arttı.
KoçSistem, çalışanlarının doğru kariyer hedefleri belirlemeleri ve kendi alanlarında derinlenmesine uzmanlaşarak gelişim ve rekabet avantajına sahip olmaları amacıyla sektörün en önemli yetenek yönetimi projesi olan “Orion’’u hayata geçirdi.
Çağrı merkezi operasyonlarında %39 büyüme
 
KoçSistem’in dış kaynak çağrı merkezi operasyonlarını yürüten Callus, 2011 yılında, 1.185 çalışana ve 1.900 koltuk kapasitesine ulaştı. . Koltuk adedinde %70 ve ciroda %39 büyüyerek dış kaynak hizmeti sağlayan çağrı merkezleri arasında 2011 yılında, kapasite bazında, ilk 5’te yer aldı.  Callus, 2011 yılında, Vodafone işbirliğiyle Samsun’da devreye alınan ikinci çağrı merkezi ile Anadolu’daki istihdama ve bölge ekonomisine desteğini de sürdürdü.
Koç Bilgi Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Callus, Temmuz 2013 tarihinde devredildi.
Sürdürülebilir sosyal sorumluluk
 
KoçSistem, Yeşil Bilgi Platformu çatısı altında yaptığı çalışmalarla doğaya bıraktığı karbon ayak izini azalttı , yaklaşık 3.250 ton karbondioksitin atmosfere salımını engelledi.

 

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Medya Uzmanı - Blogger

Yorum Yaz