Dijital Medya Oyunlar Teknoloji

Video oyunlarının yararları: Neden Video Oyunları Oynamanız Gerekli: İşte 5 Şaşırtıcı Gerçek

Eğer bunu okuyorsanız hayatınızın bir yerinde video oyunlarından oynadınız veya oynuyorsunuz. Video oyunları artık sadece ‘’çocuk şeyi’’ değil, ortalama oyuncu yaşı 31. Video oyunları vakit kaybı olarak görülürken artık gerçek bir hobi olarak Kabul edilmiştir. Bizim dikkat etmediğimiz şey ise bu hobinin gerçekte bizi gerçek dünyaya hazırlayabileceği gerçeği.

2873310865_1969c18a21_o-1024x682

Video oyunlarının faydaları

  1. Hile yapmanıza izin verirler

Video oyunları hileler ve aldatmacalarla doludur ki bunlarda oyunu adaletli bir şekilde oynasaydınız sahip olacağınız çalışmaya gerek olmadan belirli bölge ve araçların kilidiniz açmanızı sağlar. Ben hayatta etik olmayan ve de ahlaksız şeylere göz yumamazken, birçok insan bu şekilde yolunu bulmuştur. Ama eğer gerçek hayatta illegal olan bir şeyi yaparken yakalanırsanız cezanız oyunlardaki gibi olmayacaktır.

  1. Keşif sunuyorlar

Neden Video Oyunlarını Oynamanız Gerekli: 5 Şaşırtıcı Neden

Orijinal Zelda 1980lerde piyasaya sürüldüğünden beri video oyunları sırlarını bulmak amacıyla sanal dünyaya oyuncuların dalmalarını gerektirdi. Hayatta böyle değil mi? Dünyamızın hepsi haritalanmış olsa da dışarıda hala keşfedilecek o kadar çok şey var ki! Ve gerçek hayatta yeni bir şey bulmanın ödülü de seviye 8’e geçmekten çok daha büyük!

  1. Azim etmeye teşvik ediyorlar

Herhangi bir gerçek oyuncu gözleri kapalı olarak en azından birkaç dakika oynayabileceği bir oyuna sahiptir. Bunun sebebi de binlerce kez o seviyeden geçmiş olmalarıdır. Bizimse sadece bir patronu veya bir engeli geçmemiz gerekir. Gerçek hayatta dibe vurduktan sonra ayağa geri kalkan insanlar gerçek başarıyı deneyimleyenlerdir. Bu isterse onlarca kez baştan başlamak olsun.

  1. Sosyalleşmeye teşvik ediyorlar

Video oyunları iki farklı seviyede sosyalleşmenizi gerektirirler: oyundaki karakterinizle ve gerçek dünyada olduğunuz insanla. Eğer Final Fantasy gibi bir RPG oynadıysanız karşılaştığınız her karakterle konuşmanın önemini bilirsiniz. Bu karakterler sizin hikayenize çok bir şey eklemese de o karakterin sizi yeni bir maceraya sürükleyeceğini bilirsiniz.

  1. Öngörünüzü güçlendirirler

Neden Video Oyunlarını Oynamanız Gerekli: 5 Şaşırtıcı Neden

Tetris oynayarak harcadığınız saatleri düşünün. Uzun ve de düz olan parçayı yerleştirip, dört parçayı birden temizlemek için saatlerce onu beklemenizi? Şimdi çok basit gözüküyor, ama çocuklar olarak oyun bize stratejik olarak düşünmeyi ve hareketlerimizi mükemmel zamanlama ile yapmamızı öğretiyordu.

Ayrıca artık günümüzde birçok oyun oyuncunun büyük şekillerde hikayesini etkileyecek kararları karakteri için almasını gerektiriyor. Sanal dünyada olsa bile oyun tasarımcıları etki ve tepki konseptini taklit ediyorlar ve her hareketin bir kişinin bütün hayatını değiştirebilecek sonuçları var.

Orijinal makale için tıklayınız.

Featured photo credit: social gamers & siblings – _MG_0983 / sean dreilinger via farm4.staticflickr.com

Yazar hakkında

mm

Büşra Uğral

Ege Üniversitesi Amerikan Kültür ve Edebiyatı. Dijitalrehberim.com profesyonel blog yazarı.

Yorum Yaz