Facebook Haberler

Video’da YouTube’u sollayan Facebook’tan yeni bir atak daha geldi

mm

Daha önceki istatistiklerimizde Facebook’taki video izlenme saatinin Youtube’u geçtiğini daha önce belirtmiştik. İşte Facebook’tan yeni bir atak daha geldi.

Facebook video yarışında YouTube’dan pay almak için şimdi de video aramalarını kullanıcılara sunuyor.

Facebook’ta videolar sayfalardan paylaşılabiliyor, izlenebiliyor ya da haber akışında görüntülenebiliyor. Facebook video arama anlamında oldukça zayıftı. Arkadaşınıza göstermek istediğiniz herhangi bir video için arama yapmanız gerekiyor ya da videoyu Youtube’dan aratıp bulup izletebiliyordunuz. Şimdi Facebook bunun önüne geçebilmek için yepyeni bir özelliği sunuyor: video aralamalar.

Aslında oldukça işlevsel bir özellik olan video aramalarında, sadece birkaç kelime ile istenilen videoya erişmek mümkün olacak. Bu aramalar, daha önceden kaydedilmiş videoları ya da Facebook Live videoları kapsayacak. Elbette şu an için pek çok video uygun etiketlere sahip değil, bu anlamda bir Youtube search deneyimi şu an için söz konusu olamayacaktır.

Diğer bir duyum ise Facebook’ta Trend Topic bölümünde Facebook’un canlı yayın videolarına da yer verecek olması. Bu alandan Facebook’ta canlı olarak yayınlanan videolara ulaşmak oldukça kolay olacak.

Tüm bu videoya yönlenen özellikler, aslında kullanıcıların tüm özellikleri Facebook’ta bulması ve Facebook’ta daha fazla zaman geçirmesi için elbette. Bu özellikler ile kullanıcıların Facebook dışında herhangi bir mecraya gitme durumunu da ortadan kalkması amaçlanıyor. Hatırlayın, Facebook YouTube’un linkleri yerine videoları Facebook’a yüklemeye yönlendirmiş ve bu videolara dair detaylı istatistik sunmuştu.

Kaynakça: SosyalMedya.Co

Video'da YouTube'u sollayan Facebook'tan yeni bir atak daha geldi

Anahtar kelime ile video arama dönemi

Geçtiğimiz günlerde Facebook üzerinden gerçekleşen tüm canlı yayınları görebileceğiniz yeni bir özellik duyuran şirket, şimdi de bu hizmetini videolara taşıyor. Facebook‘un mobil sürümünde devreye sokulan yeni arama algoritması, artık girdiğiniz anahtar kelimelerle eşleşen videoları da size gösteriyor.

Bu durum yeni videolar keşfetmek isteyen insanları ilgilendirdiği kadarFacebook’a video olarak içerik sağlayan kişi ve sayfaları da direkt olarak ilgilendiriyor. Çünkü video eklenirken girilen etiketler, daha sonra o videonun farklı insanlar tarafından bulunabilmesi adına oldukça önemli.

Facebook, bu yeni arama seçeneğiyle beraber insanların daha çok video yükleyeceğini düşünüyor. Çünkü eskiden yüklenen videolar sadece takipçilere ulaşırken, artık çok daha geniş bir kitleye ulaşabilecek. (Kaynak: Shiftdelete.net)

Yazar hakkında

mm

Burak Kaplan

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz