Haberler WhatsApp

Whatsapp’a yeni özellik geldi: Whatsapp uçtan uca şifreleme nedir?

Whatsapp’a yeni özellik geldi: Whatsapp uçtan uca şifreleme nedir? WhatsApp daha önce Türkiye’de hükümetle bilgileri paylaşıyor mu sorularına neden olmuştu. Çünkü bazı kişilerin WhatsApp mesajların Twitter’da troller tarafından yayınlanmıştı. İşte tam da panama belgelerinin ortaya çıkmasının ardından Whatsapp yeni bir özellik duyurdu.

Whatsapp son güncellemesinde güvenliğe yönelik yeni bir özelliği devreye soktu. Artık mesajlarımızı üçüncü şahıslar okuyamayacak! Peki ama önceden mesajlarımızı başkaları okuyayabiliyor muydu?

1460016828-1671-1220856-620x410

Whatsapp’a yeni özellik geldi: Whatsapp uçtan uca şifreleme nedir?

Habertürk’ten Hüseyin Koyuncuoğlu’nun yazısına göre:

Dünyanın en popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp, tüm kullanıcıların mesajlarını korumak için yeni bir kriptolama sistemine geçtiğini ve yeni uygulamanın dünden itibaren aktif hale getirildiğini açıkladı.

Whatsapp, yeni uçtan uca şifreleme teknolojisi ile ilgili internet sitesinden “Gizlilik ve güvenlik DNA’mızda var” cümlesiyle başlyan bir açıklama yayınladı ve yeniliği kullanıcılarına duyurdu.

Açıklamada yer alan ifadelerde “Uçtan uca şifrelendiğinde mesajlarınızın, fotoğraflarınızın, videolarınızın, sesli mesajlarınızın, belgelerinizin ve aramalarınızın yanlış ellere düşmesi engellenmiş olur.” ibaresi ile yeniliğin ne derece önemli olduğunun altı çiziliyor.

1460016833-7955-5704c84b56593456fc9971fd

PEKİ YA BU GÜNCELLEMEDEN ÖNCE?

Yeni teknoloji sayesinde konuşmadaki taraflar bir karekod uygulaması ile konuşmaları şifreliyor. Yani bir kullanıcının yazdığı mesaj gönderildikten sonra şifreleniyor ve ancak alıcının telefonuna ulaştığında bu şifre çözülüyor. ve böylece bu iki kişi dışında hiç kimse hiçbir şekilde görüşmeleri okuyamıyor. Peki uygulamadan önce bu konuşmalar okunabiliyor muydu? Ya da yazışmaları kimler görebiliyordu.

Elbette ki bu konuya ilişkin bir cevap yok. Ama yeni güncelleme gösteriyor ki güncelleme öncesinde bu bir şekilde mümkün olabiliyordu.

TELEFONLARI TAKİBE ALANLAR DA GÖRÜNTÜLEYEMEYECEK

Bu uygulama sayesinde mesajlar üçüncü kişiler ve telefonları takibe alanlar tarafından görüntülenemeyecek. Dünya çapında 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunanWhatsApp, kriptolama sisteminin sesli ve görüntülü mesajlar için de geçerli olacağını bildirdi.

2014 yılında Facebook tarafından 22 milyar dolara satın alınan WhatsApp’ın yönetimi, şahsi görüşmelerin güvence altında tutulmasının temel hedefleri olduğunu ifade etti.

1460016833-7757-e46bf744434fcf76b6d03051357a

YENİ UYGULAMA NASIL ÇALIŞIYOR?

Arkadaşlarının ile yazışmalarınızın üçüncü şahıslarca okunmaması için yapmanız gereken ise çok basit. Size gelen mesajı okuduktan sonra altında beliren sarı kutucuğa dokunuyorsunuz ve sistem sizi yönlendiriyor. Atılacak adımlar ise şöyle;

* Sohbeti açın.
* Kişi bilgisi/grup bilgisi ekranını açmak için kişi veya grup ismine dokunun.

1460016836-6780-4c7fc488acda795ad69d58f5dc6b
* QR kodunu (Kare kodu) ve 60 haneli numarayı görmek için Şifreleme’ye dokunun.

Eğer sohbet edeceğiniz kişiyle fiziksel olarak yan yanaysanız, biriniz diğerinin telefonundaki QR kodunu tarayabilir veya görsel olarak 60 haneli numarayı karşılaştırabilirsiniz.

1460016835-4844-adc67b89ac50b5b0a3c95b788c96

Eğer QR kodunu tararsanız, ve kod doğruysa, yeşil bir tik(onay) işareti belirecektir. Kodlar eşleştiğine göre, kimsenin mesajlarınızı okuyamayacağına ve aramalarınızı dinleyemeyeceğine emin olabilirsiniz.

Whatsapp mesajlarınız nasıl şifrelenecek?

WhatsApp dün yayınladığı güncelleme ile artık tüm paylaşımların baştan sona şifrelendiğini ve şirket yetkilileri de dahil kimsenin bu mesajlara ulaşamayacağını duyurdu.

Birkaç hafta önce WhatsApp şifrelemenin sesli paylaşımlar için geleceğini paylaşmıştı fakat bu güncelleme ile beraber tüm paylaşımlara geldiği görülüyor. Teknoloji dünyasının özellikle Apple – FBI çekişmesiyle beraber güvenlik konusunu yeniden tartışması WhatsApp’ın bu kararının arkasındaki neden olarak düşünülebilir.

WhatsApp tarafından yayınlanan blog yazısında da gizlilik konusunun önemi oldukça açık bir şekilde dile getirilmiş.

“Şifreleme, hükümetler, şirketler ve bireyler için yeni dijital çağda emniyet ve güvenliği sağlamanın en etkili yollarından biridir.” Aslına bakarsanız aylardır gündemi meşgul eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlik bilgilerinin elden ele dolaşması konusu da bu durumun önemini gözler önüne seriyor.

Whatsapp mesajlarınız nasıl şifrelenecek?
Mesajlarınız nasıl şifrelenecek.

WhatsApp’ın aldığı bu karara farklı bir açıdan bakacak olursak eğer Facebook gibi hükümetlerin taleplerini hızlıca yerine getiren bir şirket altında bunu yapabilmek bir başarı diyebiliriz. Bence bu kararın nedenlerinden biri de son yıllarda inanılmaz bir hızla büyüyen ve artık tehdit haline gelen Telegram uygulamasıdır. Bu uygulamanın güvenlik ve gizlilik konusundaki kararlılığı WhatsApp’ın böyle bir karar almasını sağlamış diyebiliriz.

Tabi Telegram’ın grup mesajlarında şifreleme yapmıyor olması ve WhatsApp’ın yapmaya başlaması onların da kendilerini geliştirmeleri gerektiğini gösteriyor.

Paylaşımlarınızı artık daha güvenli hale getirmek için son güncellemeyi yapmayı unutmayın.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz