Dijital Fotoğrafçılık Multimedya Periscope Sosyal Medya Video

Yeni Başlayanlar İçin Periscope: Twitter Periskop nedir? Yayınınızın fark edilmesi için 7 ipucu

mm

Son zamanlarda eminiz ki Periscope’u sıkça duymuşsunuzdur. Periscope’u duymadıysanız da Meerkat’ı duymuş olmalısınız. Burada kullanmaya başlamanız ve iş kanalınıza bir sosyal platform daha ekleyebilmeniz için Periscope’un temel kullanım adımlarını bulabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Periscope Kullanımı

Periscope Nedir?

Periscope Twitter tarafından geliştirilmiş video akışı uygulamasıdır. Günümüzde izlemenin, izlenmenin, etkileşime geçmenin ve uğraşıların en popüler ve güncel yoludur Periscope. Alternatif olarak Facebook da benzer bir uygulamayı Meerkat ismiyle piyasaya çıkarmıştır.

Periscope İle Ne Yapabilirsiniz?

Bu uygulama ile, tüm takipçileriniz ve dünya ile yaşadığınız anı paylaşabilir, yayınınız sırasında sohbet edebilir, yorum alabilir ve ilgili geri dönüşleri yapabilirsiniz. Bunun dışında bir iş sahibi iseniz de ürününüzü tanıtan, yapım aşamalarını gösteren ya da daha başka yaratıcı fikirleri yayınlayabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Periscope Kullanımı3

Periscope Kurulumu

 1. Önelikle uygulamayı indirin. Periscope’u uygulama marketlerinden ya da IOS ve Android için Periscope’un kendi sitesinden indirebilirsiniz.
 2. Twitter hesabınız ile giriş yapın ve istediğiniz kişileri takip edin.
 3. Periscope’ta kullanıcı adı olarak Twitter hesabınızdaki ismi kullanabildiğiniz gibi, yepyeni bir isim de oluşturabilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Periscope Kullanımı 2

Periscope: Işıklar, Kamera, Motor!

 1. Bir yayın başlatmak için, ekranın en alt kısmında ortadaki simgeye tıklayın.
 2. İzleyicilerinize konunun ne olduğunu söyleyin, örneğin ‘Köpeğim’, ya da ‘Yeni aldığım makarna makinem’ bile olabilir.
 3. Hazır olduğunuzda da sadece ‘Yayına Başla’ butonuna tıklayın ve yayındasınız!

Periscope Yayınınızın Farkedilmesi İçin 5 Önemli İpucu

 1. Zamanlama. Aynı Twitter’da oldıığu gibi, Periscope’ta da yayın yapmanın uygun bir zaman aralığı vardır. Siz de yayınlarınız için doğru aralığı bulun!
 2. Başlığınızı hatırlanır ve çekici yapın. Diğer pazarlama platformlarında kullandığınız ‘En İyi 10…’ ya da ‘…’ın 7 yolu’ gibi başlıklar burada işinize yaramayacaktır. Başlıklarınız kısa ve etkili olmalı.
 3. Kalplere dikkat edin. Periscope’ta da Instagram’da olduğu gibi küçük renkli kalpler vardır ve bu kalpler izleyicilerinizin yayınınız hakkındaki düşüncelerini yansıtır.
 4. Yayın sırasında yorumlara cevap verin. Unutmayın, bu uygulamadaki en önemli özellik yayıncı ve izleyici arasındaki anlık etkileşimlerdir.
 5. Yayınızı Twitter’da paylaşın!

Değerlendirme

Artık Periscope’u temel anlamda kullanmayı biliyorsunuz. Bir Quentin Tarantino ya da Michael Moore olmasanız da eminiz sizin de iyi bir görüşünüz vardır. İlerleyen zamanlarda da kendinizi geliştirerek bir Periscope ustası olabilirsiniz!

Yazar hakkında

mm

Derya Kozan

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz