Pinterest Sosyal Medya

Yeni Başlayanlar için Pinterest Kullanımı

Nedir bu Pinterest?

Facebook, Twitter, Foursquare, Frienfeed, Instagram gibi sosyal medya platformlarına bir yenisi daha eklendi. Büyük ilgi gören Pinterest, birkaç ay içinde 10 milyon kullanıcıya ulaştı. Peki bu yeni sosyal medya platformunun diğerlerinden farkı ne?

Yeni sosyal medya platformu Pinterest ne demek? Pin (iğne) ve interest (ilgi) kelimelerinin birleşiminden oluşan Pinterest, fotoğraf ve video paylaşımına imkan veren bir sosyal medya platformu.

İlişkili Makale >>> Pinterest nedir, nasıl kullanılır? Verimli bir şekilde kullanmanın alternatif yolları

Yeni Başlayanlar için Pinterest Kullanımı

Bu platformun temel mantığı ilan panosu gibi kullanılabilmesi. Tıpkı gerçek bir ilan panosunda olduğu gibi Pinterest’te ilgimizi çeken konuların duyurusunu yapabiliyoruz. Bu duyuruların farkı ise online platformda sayısız insanla paylaşılabilmesi ve en önemlisi de paylaşımın kaynağının kim olduğunun görülebilmesi.

Pinterest’in temel mantığı tıpkı diğer sosyal medya platformlarında olduğu gibi paylaşmaya dayanıyor. Pinterest’in farkı bu paylaşımların yazıdan çok görsel ağırlıkta olması. Kullanıcıları internette rastladıkları ilginç fotoğraf ve videoları paylaşıp diğer kullanıcılardan yorumlar alabiliyorlar.

İlişkili Makale >>> E-Ticaretin Geleceği Neden Pinterest? [İNFOGRAFİK]

Pinterest kavramları

Pinterest’te paylaşım yapmanın adı ‘Pin’. Kullanıcılar internet tarayıcılarına Pin It adlı bir uygulamayı yükleyerek internette rastladıkları tüm fotoğraf ve videoları kolayca diğer kullanıcılarla paylaşabiliyorlar.

Bu paylaşımın yapıldığı yerin adı ‘Board’ (pano). Kullanıcılar bu panolarda paylaşmak istedikleri resim ve videoları farklı kategoriler altında toplayabiliyorlar. Kullanıcılar isterlerse paylaşım yaptıkları panolarda diğer kullanıcıların da katkı yapmasına izin verebiliyorlar. Örneğin evini dekore etmek isteyen bir Pinterest kullanıcısı ev dekorasyonu ile ilgili bir pano oluşturup katkı sağlamak isteyenlerin fikirlerini alabiliyor ve bu fikirleri tek bir yerde toplayabiliyor. Değişik yemek tarifleri, düğün organizasyonları veya alısveriş önerileri için de Pinterest kullanılabilir.

Pinterest kullanıcıları tıpkı Twitter ve Facebook’ta olduğu gibi diğer kullanıcıları takip edebiliyorlar. Böylece takip ettikleri kullanıcıların paylaştıkları tüm resim ve videoları görmek mümkün oluyor. Pinterest’te yapılan paylaşımların altına yorum yazmak da mümkün.

İlişkili Makale >>> Gazeteciler İçin Pinterest [Etkili Pinterest Kullanma Rehberi]

‘Like’ tuşu ile kullanıcılar Pinterest’te gördükleri ilginç içerikleri beğenebiliyor veya ‘Pin’leyerek diğer kullanıcılarla paylaşabiliyor.

‘Repin’ özelliği ile Pinterest’te gördüğünüz ilginç paylaşımları siz de kendinize ait bir panoda paylaşabiliyorsunuz. Tıpkı Twitter’da Retweet yapmak gibi.

Nasıl üye olabilirsiniz?

Geliştirilme aşamasında olan Pinterest henüz doğrudan üyelik sistemine açık değil. Pinterest kullanabilmek için platformun ana sayfasından (www.pinterest.com) bir davetiye talep etmek gerekiyor. Davetiye için e-mail adresinin verilmesi yeterli. Pinterest yetkilileri birkaç gün içinde davetiyenizi gönderiyor.

Eğer birkaç gün beklemek istemiyorsanız tanıdığınız diğer Pinterest üyelerinden destek alabilirsiniz. Mevcut Pinterest üyeleri isteyenlere Facebook ve Twitter üzerinden sınırsız davetiye gönderebiliyor.

Üye olduktan sonra yapmanız gereken ilk şey internet tarayıcınıza ‘Pin It’ adlı uygulamayı yüklemek. Bunu yükledikten sonra internette beğendiğiniz video ve fotoğrafları diğer Pinterest kullanıcıları ile paylaşabiliyorsunuz.

Markaların da ilgisini çekti

Lemon.ly adlı şirketin yaptığı bir araştırma Pinterest hakkında ilginç istatistikler ortaya koyuyor. Bu istatiklere göre Pinterest’in hali hazırda 10,4 milyon kayıtlı kullanıcısı var. Yaklaşık 9 milyon kullanıcı Pinterest’e Facebook üzerinden ulaşıyor.

comScore’un yayınladığı bir istatistiğe göre Pinterest ocak ayında 11,7 milyon tekil kullanıcı tarafından ziyaret edilince ABD’de 10 milyon kullanıcı sınırını en hızlı geçen sosyal medya platformu ilan edildi.

Pinterest büyük markaların da dikkatini çekmiş durumda. Ürünlerinin pazarlamasını yapmak isteyen 100’den fazla marka Pinterest hesabı açmış. Özellikle moda, gıda, seyahat ve ev dekorasyonu gibi alanlarda faaliyet gösteren şirketler Pinterest’e büyük ilgi gösteriyor. Pinterest kullanıcılarının yüzde 97’sinin kadın olması bu markaların gösterdiği ilginin bir başka önemli sebebi.

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Dijital Medya Uzmanı - Blogger

3 Yorum

Yorum Yaz