Haberler YouTube

YouTube’da reklam izleme zorunluluğu geliyor

YouTube yeni aldığı karar ile kullanıcılarına reklam izleme zorunluluğu getiriyor. Şimdilik mobil platformda zorunlu hale gelen reklam izlemenin detayları haberimizde.

28.04.2016 / 10:30

1461919503-1391-rts5jdh

Reklamları ile internet hızı düşük çoğu kullanıcının Adblock çözümlerine yönelmesine neden olan Google, video izleme platformu YouTube’da da benzer bir politika izliyordu. Genellikle videoların başlarında çıkan reklamlar, belli bir saniye geçtikten sonra “Reklamı atla” seçeneği ile geçilebiliyordu.

Yayıncılara yönelik politika izleyen YouTube, yeni reklam modeli ile reklam atlamayı ortadan kaldırıyor. Bumper adı verilen yeni reklam politikasına göre; YouTube videolarındaki 6 saniye uzunluğundaki reklamlar atlanamayacak. Şimdilik sadece YouTube’un mobil uygulamalarında geçerli olan bu yöntemin, yakında masaüstüne de gelmesi an meselesi.

Peki, bu durumda endişelenmeli miyiz? YouTube videolarındaki reklamları atlamak için minimum 5 saniye beklememiz gerekiyordu. YouTube bu süreye 1 saniye daha ekleyerek, reklam izlemeyi zorunlu hale getirdi.

Aslında 1 saniyelik farktan başka değişen pek bir şey yok gibi görünüyor. Tabii bu durum psikolojik olarak insanların olumsuz tepki vermesine neden olabilir. O 1 saniyelik farktan bile neden reklamı atlayamıyorum diye tepkiler muhakkak gelecektir. Kaynak: ShiftDelete

:: YouTube reklamları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yazar hakkında

mm

Agah Alptekin

Sosyal Medya Uzmanı, Blogger

Yorum Yaz